به پایگاه اطلاع رسانی مدرسه علمیه حضرت حجت بن الحسن (عج) تهران خوش آمدید.
.:: از برچیدن بساط بهائیان چیذر تا خدمت بی منت به مردم ::.

خبرگزاری «حوزه»/ آیت الله سیدنورالدین طاهری شیرازی از تبار عالمانی است که دنیای خود را وقف خدمت به دین و مردم کرده و با هجرت به تهران به امر آیت الله العظمی بروجردی(ره)، حدود 55 سال علاوه بر تدریس و تبلیغ و ترویج معارف اهل بیت(ع)، با اقدامات فرهنگی و عام المنفعه مانند ساخت مسجد، حوزه علمیه، درمانگاه، صندوق قرض الحسنه، موسسات خیریه و ... خدمت به دین و مردم را بر راحتی و آسایش خویش ترجیح داد و سرانجام پس از عمری تلاش و مجاهدت علمی، تبلیغی و فرهنگی، شب گذشته به لقاء الله پیوست.


آنچه در پی می آید گفتگوی خبرگزاری «حوزه» در ششم خرداد 1389 با آیت الله طاهری شیرازی است که با باز نشر آن، یاد و خاطره آن عالم فقید گرامی داشته می شود.


*لطفاً مختصری از زندگی  خود را بیان نمایید؟


بنده درسال 1302 هجری شمسی در شیراز در خانواده ای روحانی به دنیا آمدم، پس از اتمام دوره دبیرستان، در مدرسه آقابابا خان به همراه خاله زاده خود، آیت الله مکارم شیرازی نزد استاد آیت الله شیخ محمدعلی موحد به تحصیل علوم حوزوی مشغول و در سال 1321 هجری شمسی به لباس روحانیت ملبس شدم.


*از چه سالی در قم مشغول به تحصیل  شدید و از محضر چه اساتیدی بهره بردید؟آیت الله طاهری شیرازی


در سال 1323 هجری شمسی به امر پدرم برای تحصیل در حوزه علمیه قم، به این شهر مقدس هجرت نموده و در مدرسه دارالشفاء قم مشغول به تحصیل شدم، مقداری از رسائل را نزد آیت الله سلطانی و آیت الله بهاء الدینی خواندم و جلد دوم درس کفایه را نزد آیت الله مرعشی نجفی آموختم و در اولین دوره درس خارج آیت الله محقق داماد (ره)  شرکت کردم. در همان زمان نیز از محضر آیت الله العظمی بروجردی نیز بهره جستم.


*خاطراتی از فعالیت خود درآن زمان بیان کنید؟


خاطرات آن زمان بسیار زیاد است، در قم، مدرسه اسلامی، بسیار کم بود، با مساعدت آیت الله العظمی بروجردی که 16 سال شاگردی ایشان را کرده بودم، مدرسه رضوی را به عنوان مدرسه اسلامی راه اندازی کردم و باز با مساعدت ایشان، پیگیر احداث سدی برای مهار آب رودخانه قم از طریق دکتر مصدق شدم، بالاخره سدی بر روی رودخانه احداث شد. در همان زمان نیز در کنار منزلم مسجدی برای اهالی محل ساختم.


*علت هجرت به تهران چه بود؟


در سال  1340 هجری شمسی مرحوم آقاشیخ علی عرب نهاوندی از علمای معروف آن زمان در محله چیذر شمیرانات به دیار حق شتافتند و بهائیان با اجاره منازل آنجا شروع به فعالیت کردند و حظیره القدس ساختند و این موضوع به حضرت آیت الله العظمی بروجردی رسید و به واسطه اینکه بنده با ایشان روابط تنگاتنگی داشتم، بنده را انتخاب کردند تا به آن منطقه مهاجرت نمایم، درهمان زمان آیت الله مرعشی نجفی با این تصمیم موافق نبودند زیرا معتقد بودند که حضور بنده در قم بهتر است اما با این حال بنده تولیت مسجدی را که در اختیار داشتم به فرد مطمئنی واگذار کرده و به اتفاق خانواده ام به منطقه چیذر هجرت کردم و با شش ماه فعالیت مداوم بساط بهاییان در آن منطقه برچیده شد.


*چرا پس از اتمام ماموریت خود به قم بازنگشتید؟


با توجه به سرقتی که از منزل بنده شد، مجبور شدم به خاطر خانواده، منزل کوچکی را در منطقه قلهک اجاره کنم، اهالی همان منطقه که از فعالیت های بنده آگاه بودند، از من خواستند که مسجدی در آن منطقه احداث کنم. لذا زمینی به مساحت460 مترمربع که روبروی منزل ما قرار داشت با کمک خیرین خریداری کرده و ساخت آن را شروع کردیم، در همان زمان حضرت امام خمینی (ره) که به واسطه بیماریشان در شمیران حضور داشتند، به منزل بنده آمدند و پس از گفت و گوها پیرامون موضوعات مختلف از ایشان خواستم تا درخصوص فعالیتم در یکی از دو منطقه مرا راهنمایی کنند، ایشان به بنده فرمودند «ببینید کجا برای اسلام می توانی بهتر کار کنی » و لذا با این فرمایش، استخاره کرده و فعالیت های خود را در منطقه قلهک ادامه دادم و مسجد چیذر را به یکی از طلاب بسیارموفق به نام سیداصغری واگذار کردم.


*از چه زمانی در مسجد حجت بن الحسن فعالیت خود را آغاز کردید؟


نزدیک به 22 سال از فعالیتم در منطقه قلهک می گذشت که با پیشنهاد اهالی خیابان ...... دولت ( فرح سابق) مواجه شدم، این منطقه در زمان رژیم طاغوت به لحاظ فرهنگی دچار مشکلات عدیده ای بود، به عنوان مثال نزدیک به 17 مشروب فروشی در آن قرار داشت و پس از انقلاب اسلامی نیز آنگونه که باید تغییری در وضعیت فرهنگی آن ایجاد نشده بود و مسجد حجت بن الحسن هم  فعالیت رو به رشدی نداشت، لذا اهالی متدین و انقلابی به لحاظ شناختی که از بنده داشتند، به همراه حجت الاسلام انواری مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد آمدند و از بنده خواستند که فعالیت در مسجد آنان را آغاز کنم، در ابتدا حاضر به انجام این کار نبودم چون مشکلات بسیاری وجود داشت، در وقف نامه آن پای حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله خویی در میان بود که پس از کسب نظر آنان و تایید سپردن تولیت مسجد به بنده و انجام استخاره، درست سه ماه قبل از فوت حضرت امام(ره)  به مسجد آمدم و خداوند نیز در آغاز فعالیت مرا بسیار کمک کرد.


*عوامل موفقیت خود در اداره مسجد را در چه می‌دانید؟


بنده در همان زمان حضورم نقاط ضعف، عدم پیشرفت مسجد را مورد بررسی قرار دادم و با دعوت از ساکنین  منطقه از آنان خواستم که هیات امنایی برای مسجد انتخاب کنند و در همان جلسه اعلام کردم که هیچ نظر و چشم داشتی به مسائل مالی این مسجد نداشته و هیات امنا باید به همه کارها بویژه مسائل مالی بپردازد و از همان زمان تاکنون در هیچ مساله مالی دخالتی نکردم زیرا معتقدم مردم عملکرد روحانیون را زیر ذره بین گذاشته وکوچک ترین خطا را بسیار بزرگ نشان می دهند. لذا به بنده اعتماد کردند و همین امر هم رمز موفقیت ما در فعال شدن این مسجد شد.


*ساخت مدرسه علمیه حجت بن الحسن(عج) را از چه زمانی آغاز کردید؟آیت الله طاهری شیرازی


از همان زمانی که تولیت مسجد را قبول کردم به فکر ساخت مدرسه علمیه ای برای این منطقه بودم زیرا که در منطقه چیذر نیز با ساخت مدرسه علمیه قائم این تجربه را داشتم.، به هر حال  هرکاری را که می خواهم  انجام دهم به احدی نمی گویم و فقط با خدای خود درمیان می گذارم لذا در سال 1378 هجری شمسی ساختمانی به مساحت 460 مترمربع که در کنار مسجد واقع شده بود را با تلاش بسیار و کمک و مساعدت افراد خیر خریداری کردم و به دلایل مختلف صلاح دیدم تولیتش با بنده نباشد ولی نظارت بر آن را قبول کردم. ساختمانی بسیار مناسب بنا شد که طبقه همکف آن به مسجد اضافه و طبقه اول درمانگاه و طبقات دیگر مدرسه علمیه حجت بن الحسن  شد و الحمدالله این مدرسه رونق گرفت و همه مخارجش نیز تامین می شود.


*از طرف حضرتعالی ساختمانی در قم به حوزه اهدا شده، لطفا در این خصوص توضیح بفرمایید؟


در خیابان امام خمینی (ره) قم منزلی داشتم که هنگام هجرت به تهران، آنرا در اختیار طلاب قرار داده بودم، یک باره به ذهنم رسید که آن را توسعه داده و به حوزه اهدا کنم لذا شب چهارشنبه به مسجد مقدس جمکران رفتم و با آقا صاحب الزمان نجوا کردم و این را از آیت الله العظمی بروجردی فراگرفته بودم، به خواست خدا گشایشی صورت گرفت و ساختمانی بسیار مناسب ساخته شد و به حوزه علمیه قم اهدا گردید و اکنون در اختیار مرکز تخصصی حقوق و قضا حوزه جهت تحصیل روحانیون در رشته قضا قرار گرفته است. مدیر وقت حوزه علمیه قم همان زمان با ارسال تقدیرنامه ای دستور نصب کتیبه‌ای برسردر ساختمان با عنوان اهدایی آیت الله طاهری شیرازی را صادر نمود.


پس از آن نیز یک ساختمانی در منطقه راه آهن قم که دارای 11 اتاق و 4مغازه بود به واسطه تخفیفی که صاحب ملک می داد، خریداری و با مشارکت فرد خیّری به منظور اسکان طلاب شهرستانی به شکلی مناسب ساخته شد. سند هر دو ساختمان را در دفتر ثبت اسناد با این جمله که اهدا کردم به حضرت بقیه الله، به  مدیریت حوزه علمیه قم جهت تحصیل طلاب علوم دینی شیعی اثنی عشری انتقال دادم.


*آیا اخیراً  اقدام دیگری نیز داشته اید؟


یک موسسه خیریه با مجوز قانونی در تمام مسائل از قبیل کمک هزینه ازدواج، تهیه جهیزیه، ساخت  مسجد و حسینیه، آزاد نمودن زندانیان نیازمند با عنوان «موسسه خیریه اثنی عشریه اطهر» دایر کردم و سپس صندوق قرض الحسنه آل طاهر را با مجوز رسمی در منزل خود در قلهک فعال نمودم، البته صندوق های قرض الحسنه قبا و مرتضوی نیز از 15 سال پیش تاکنون فعال هستند.


*رمز موفقیت های جنابعالی چیست؟


رکن وثیق قضیه را باید این گونه بگویم که چه شد این فعالیت ها صورت گرفت، در آن زمان که در چیذر بودم، روزی جوانی آمد و گفت: از ناحیه محکمه شرع آمده و حامل پیامی است، گفت؛ رییس محکمه از  شما  تقاضای عضویت در محکمه شرع را نموده است. محکمه شرع در زمان رژیم طاغوت برای تایید نظر قضات با حضور هفت نفر تشکیل می شد، و اعضای آن نیز ماهانه مبلغ چهار هزار تومان دریافت می کردند و تنها دو روز در هفته وقت می گذاشتند، به ظاهر اقدامی خوب، اما در واقع فرمایشی بود. بنده از آن جوان پرسیدم آیا در اعلام حکم خدا آزادیم؟ وی گفت بله، من همانجا با تندی گفتم هرگز آزاد نیستیم، آیه ای از سوره کهف خواندم «وَکَلْبُهُم باسِطٌ ذِرَاعَیْهِ بِالوَصِیدِ» اگر خدمتگزار درب خانه امام زمان (عج) باشم و معارف نورانی اهل‌بیت‌(علیه‌السلام) را تبلیغ کنم ، بر همه مناصب دنیوی ترجیح دارد و گفتم برو سلام مرا به محکمه برسان و بگو خدمتگزار مکتب امام صادق‌(علیه‌السلام)  بیش از هر پست  و مقامی برایم ارزش دارد.


*توصیه حضرتعالی به روحانیون و طلاب چیست؟


مدیران، اساتید، روحانیون و طلاب باید ظاهر و باطن با امام زمان (عج) باشند، مشی و خطشان با حضرت بقیه الله(عج) باشد و دقت کنند کوچکترین انحرافی نداشته باشند، برای خداوند متعال و حضرت بقیه الله الاعظم کار کنند،‌ نه برای هوای نفس.


*سخن پایانی


منزلی در قلهک تهران دارم که تصمیم گرفته ام آنرا به حضرت بقیهالله الاعظم برای استفاده حوزه علمیه قم اهدا کنم.


گفتگو: محمد حسن نظریان- افشین گودرزی